Новини

Конституція Орлика - частинки пазлу для усвідомлення української ідентичності, - Зубко

«Перша Конституція в Європі! Перша Конституція у світі, написана Пилипом Орликом у 1710 році, сьогодні виставлена в Україні, у Національному заповіднику «Софія Київська», зазначила депутатка житомирської міськради Людмила Зубко. За її ініціативи, вчителі історії з житомирських шкіл мали можливість подивитися на скорочений латиномовний примірник «Пактів та Конституцій Війська Запорозького…».
«Українцям нині доводиться відстоювати свою історію, збирати розпорошені по світу важливі для нас документи, твори мистецтва, артефакти. Це все — частинки пазлу для усвідомлення української ідентичності. Вивезені, загублені або, найчастіше, підло викрадені «старшими браттями», як оригінал Конституції Пилипа Орлика давньоукраїнською мовою», - підкреслила Зубко.

Зараз оригінал Конституції зберігається в Державному архіві Швеції у Стокгольмі, куди, очевидно, його привіз сам автор — гетьман в екзилі. Конституція Пилипа Орлика має преамбулу і 16 статей. У ній вже окреслюється розподіл на три гілки влади: виконавчу, законодавчу та судову. Створювався виборний орган – Генеральна рада, який мав засідати мінімум тричі на рік – на Різдво, на Великдень і на Покрову.
За словами депутатки, це документ, що випереджав свій час. Документ, на основі якого за 9 років була написана перша Конституція самої Швеції. До слова, Конституція США з‘явилася лише у 1787 році!
Лише до 14 листопада Конституція Орлика представлена в Києві в межах проєкту «Раритети української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII століть до 30-річчя Незалежності України».